Patryczkowe zdrowie

 

Patryczek oprócz głównego problemu zdrowotnego, jakim jest Zespół Downa, posiada wiele innch dolegliwości.

  • NIEDOCZYNNOŚC TARCZYCY. Chroba ta powoduje wolniejszy rozwój psychoruchowy, by uniknąć dodatkowych problemów związanych z tą chorobą, Patryczek leczony jest farmakologicznie, codziennie przyjmuje hormon tarczycy, którego występuje niedobór. W związku z czym Patryczek musi być pod stałą opieką endokrynologiczną. Co 6 miesiący ma pobieraną krew do badań poziomu tarczycy i ustalaną odpowiednią dawkę leku.
  • WRODZONA WADA SERCA w postaci Wspólnego Kanału Przedsionkowo- Komorowego, zoperowaną w 3 miesiącu życia. Wada polega na braku przegród w sercu, tzw. krzyż sercowy nie istnieje. Pozostała niedomykalność zastawek. 
  • WADA UKŁADU MOCZOWEGO. Wyłoniona przetoka cewkowo-skórna na skutek całkowitego zarośnięcia cewki moczowej. Zaleganie moczu w pęcherzu i nie umiejętność wypróżnienia pęcherza, spowodowało, że mięśnie okalające pęcherz nie pracują prawidłowo, ściśnięcie i rozluźnienie mięśni jest zaburzone.  Co pewien czas wystepuje blokada w wypróżnianiu, wtedy obowiazkowo musi byc cewnikowany żeby odbarczyć pęcherz. Taki stan występuje kilka razy w roku i trwa przez kilka dni.
  • WADA WZROKU. Astygmatyzm w prawym oku.
  • OBNIŻONA ODPORNOŚC ORGANIZMU. Patryk często zapada na infekcje górnych dróg oddechowych. W pierwszych latach życia najczęstszą dolegliwością było zapalenie krtani i gardła, oraz przebyte w drugim miesiącu życia zapalenie płuc.